Wystawa „Sztuka z wiary”

Od 7 maja do 18 czerwca 2023 roku czynna była wystawa „Sztuka z wiary”, będącą częścią obchodów 750-lecia istnienia parafii w Jeżowie. Z tej okazji gotyckie wnętrze kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła ozdobiło dwadzieścia polskich cechowych i ludowych obrazów religijnych z XVIII i XIX wieku.

Myślą przewodnią wystawy była prezentacja szerokiego spektrum stylistyki malarstwa ludowego. Prezentowane były warsztaty i stylistyki: leżajska, żywiecka, małopolska, częstochowska, śląska, podhalańska oraz łemkowska. Na uwagę zwracał obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, który wyróżniał się niespotykaną formą będącą połączeniem obrazu malowanego z tkanymi i wyszywanymi zdobieniami. Wystawa prezentowała również trzy prace Michała Stankiewicza z Leżajska (Matka Boska Saletyńska, Matka Boska Różańcowa, Chrystus Bielański), który pochodził z wielopokoleniowej rodziny malarzy leżajskich.

Prelekcja otwierająca wydarzenie spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Jeżowa i gości. Po oficjalnym wystąpieniu był czas na indywidualne zwiedzanie i rozmowy o sztuce. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem atmosfery zbudowanej przez zwiedzających jak i pięknego wnętrza gotyckiego kościoła św. Andrzeja Apostoła.

W dniu 11 czerwca 2023 podczas uroczystego jubileuszu, wystawę oglądał również metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Ostatniego dnia wystawy na zakończenie mszy świętej, ksiądz proboszcz Krzysztof Nalepa podsumował to wydarzenie, a my po raz ostatni mieliśmy okazję opowiedzieć o wystawie. Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi Krzysztofowi Nalepie oraz wszystkim parafianom zaangażowanym w zorganizowanie wystawy za tak ciepłe przyjęcie i miłą atmosferę.

Wszystkie prezentowane obrazy, po zakończeniu wystawy można nadal podziwiać na stronie fundacji w zakładce „galeria online”. Dodatkowo na stronie fundacji w zakładce „Artykuły” prezentowane są okresowo przekrojowe opracowania związane z prezentowanymi obrazami.